Dożywocie inaczej

W 2018 r. ukazała się książka autorstwa jednego z pierwszych w Polsce skazanych na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Autor od 1996 r. żyje w więzieniu więc dysponuje unikalnym zasobem przemyśleń oraz doświadczeń.

Dożywocie inaczej

zdjęcie ze strony gostynin.info

Wszystko zaczęło się w chwili, gdy politycy zdali sobie sprawę, że odbywanie kary 25 lat pozbawienia wolności za zabójstwo małoletnich chłopców zakończy mężczyzna, który był uznawany za stwarzającego zagrożenie dla społeczeństwa. W 1988 r. w Polsce została zniesiona kara śmierci: ustawodawca zamienił ją na karę 25 lat pozbawienia wolności, a jednocześnie nie wprowadził kary dożywotniego […]

→ więcej

Prawa człowieka i podstawowe wolności w ZK w Opolu Lubelskimi

W dniu 7 grudnia 2018 r. w ramach wspólnego projektu Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej IPSiR Uniwersytetu Warszawskiego, Naukowego Koła Kryminologicznego oraz Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim studenci przeprowadzili warsztaty na temat demokracji oraz praw i podstawowych wolności człowieka.

„Negatyw”. III Ogólnopolski Przegląd Więziennych Form Dziennikarskich organizowany przez ZK w Opolu Lubelskim

„Pomimo osiągnięcia mistrzostwa odłożyłem broń, gdy zrozumiałem, że każdy zadany cios i choćby najmniejsza wyrządzona krzywda powracają. Stając się gotowym na przyjęcie ciosu, bez pragnienia oddania go, stałem się niezwyciężony”.

Pierwszy raport Naukowego Koła Kryminologicznego IPSiR UW na temat skazanego na 25 lat pozbawienia wolności

NKK bada przypadek Józefa W., zabójcy 4.krotnego, który po odbyciu 21 lat pozbawienia wolności został warunkowo zwolniony w 2013 r. Pół roku później po opuszczeniu zakładu karnego, w okresie tzw. próby więził i zgwałcił 21-letnią mieszkankę Gliwic. Dziewczynie udało się zawiadomić męża i została uwolniona. Sprawa karna wciąż jest w toku.

Wyróżnienie dla naszych badań

Nasze badania i plakat informujący zostały docenione podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Nauka na rzecz polskiego więziennictwa”, która odbyła się 20 listopada 2018 r. w Warszawie. Organizatorami Konferencji był Instytut Kryminologii i Penitencjarystyki oraz Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie.

Spotkanie Zespołu z dr Marią Gordon, psychologiem klinicznym, biegłym sądowym

W ramach wątku psychologicznego w badaniach nad karą dożywotniego więzienia w dniu 10 listopada 2018 r. spotkaliśmy się z ekspertem dr Marią Gordon, psychologiem klinicznym i biegłym sądowym. Spotkanie odbyło się w siedzibie Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.

Skazani na dożywocie – prawdziwe historie

W październikowym numerze „Detektywa” ukazał się tekst Heleny Kowalik o naszych badaniach i kontrowersyjnym przypadku skazanego na dożywocie za usiłowanie zabójstwa – ofiara przeżyła.  

Seminarium naukowe w Katedrze Kryminologii i Polityki Kryminalnej

W dniu 12.10.2018 r. odbyło się seminarium naukowe nt. badań więźniów dożywotnich. Kierownik badań, dr M. Niełaczna oraz doktorant, asystent naukowy J. Klimczak przedstawiły nowe cele i obszary badań. Dyskusja uczestników, tj. psychologów, kryminologów i prawników, m.in. prof. A. Rzeplińskiego, prof. D. Wójcik, uwypukliła problemy badawcze, niezbadane i nieopisane w nauce polskiej.

Programy resocjalizacji dla długoterminowych

W IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Program Resocjalizacji Sprzyjający Readaptacji Społecznej Osób Pozbawionych Wolności wśród programów przeznaczonych dla skazanych na długoterminowe pozbawienie wolności zwyciężył „Psycho-BHP” Magdy Bogny-Perkowskiej z Czerwonego Boru. Drugą lokatę ex aequo zajęły „Okno na świat” Ewy Igiel z Krzywańca i „Być bohaterem”, realizowane w Głubczycach przez Katarzynę Kędzierską.