Transformacja w Polsce okiem lajfersów – nowy artykuł naszego zespołu

Uprzejmie informujemy, że nasz nowy artykuł pt. „Extreme criminal penalties – death penalty and life imprisonment in the Polish penal and penitentiary system” został opublikowany w Archiwum Kryminologii (T. XLII • NR 1).
W artykule dr Maria Niełaczna i Joanna Klimczak przeanalizowały wpływ wprowadzenia i wykonywania kary dożywotniego pozbawienia wolności w okresie transformacji na dotychczasowy rozwój systemu penitencjarnego. Autorki przedstawiły to jak i dlaczego ustawodawca usunął karę śmierci z katalogu kar w polskim kodeksie karnym z 1997 r. i zastąpił ją dożywotnim więzieniem.

W artykule znalazła się także analiza statystyki orzekania kary dożywotniego pozbawienia wolności w Polsce od momentu jej wprowadzenia oraz prezentacja ewolucji systemu więziennictwa, który przez ćwierć wieku musiał poradzić sobie z tą trudną kategorią skazanych poprzez sięganie po nowe rozwiązania prawne i standardy międzynarodowe. Autorki omówiły także niektóre wnioski z badań naukowych „Najlepsi z najgorszych i źli stale. Więźniowie dożywotni” – prowadzonych od 2014 r. przez nasz zespół badawczy. Badania koncentrują się na zarządzaniu i wykonywaniu tej ekstremalnej kary w Polsce, przystosowaniu więźniów do izolacji i społecznym wymiarze więzienia.
Artykuł znajdą państwo na stronie Archiwum Kryminologii – tutaj.

Udostępnij w mediach społecznościowych