Convict Cryminology

Convict Cryminology to nauka o przestępczości i więzieniach prowadzona przez skazanych oraz związanych z nimi naukowców.

Są to dyskusje prowadzone są na temat tego, jak odbywa się wykonywanie kary pozbawienia wolności z uwzględnieniem m.in. klasy społecznej czy płci. Nurt ten zwraca także uwagę na czynniki takie jak czas, przestrzeń, zasoby i polityka publiczna.

Jest to „nowa kryminologia”, w której w rozprawie nad zbrodnią i karą głos oddaje się skazanym. Oni łączą przeszłość z teraźniejszością i zapewniają prowokacyjne podejście do badania tego, jak oskarżeni, więźniowie i byli więźniowie doświadczają szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości w różnych krajach.

W ramach prowadzonych przez nas badań „Najlepsi z najgorszych i źli stale. Więźniowie dożywotni” chcieliśmy poznać perspektywę więźniów i przedstawić ją osobom zainteresowanym w zwieńczającej nasze badania publikacji naukowej. Tym samym staliśmy się pionierami rozpowszechnienia tego nurtu w Polsce. Zaprosiliśmy do udziału w publikacji około 20 skazanych na skrajne długie kary pozbawienia wolności, z czego swoje prace nadesłało nam 9 osób. Poprosiliśmy, aby każdy z nich odniósł się do swoich osobistych doświadczeń oraz tego jak postrzega życie za więziennym murem. Wyselekcjonowaliśmy cztery główne bloki tematyczne: przeszłość, tu i teraz, przyszłość, dożywotnia kara.

Co ważne, nieświadomie, już wcześniej realizowaliśmy Convict Cryminology w ramach Ogólnopolskiego Przeglądu Więziennych Form Dziennikarskich „Negatyw”.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z zapisami więźniów, ich perspektywą i opowieścią o więzieniu.

 

Udostępnij w mediach społecznościowych