Kryminologia zła

Sylwetki zabójców skazanych na karę dożywotniego więzienia

„Kryminologia zła” koncentruje się wokół sprawców zabójstw, przestępców uporczywych i nierzadko mało podatnych na pozytywne oddziaływania, śledzi ich losy od aresztowania po egzekucję prawomocnie orzeczonej kary dożywotniego więzienia, która przecież nieustannie trwa, dzień po dniu, cela po celi, wychowawca po wychowawcy. O skrajnym złu i reakcji na nie, jak również, osobistych doświadczeniach jego sprawców mówią studenci kryminologii.

Prezentujemy cykl case studies – charakterystyki sześciu więźniów dożywotnich – ich zbrodni i życia po jej popełnieniu w więzieniu. Każdy z publikowanych na stronie tekstów jest autonomicznym studium przypadku. Interesujące historie ich życia skłaniają do refleksji i trudnych pytań, których podjęli się także Autorzy. Nie ma w nich miejsca na fikcję – to prawdziwie życie i prawdziwa kryminologia: Kryminologia Zła.

Autorami opracowań są studenci Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji uczęszczający na fakultet Kryminologia Zła. Fakultet był finansowany był przez Fundusz Innowacji Dydaktycznych Uniwersytetu Warszawskiego i cieszył się dużym zainteresowaniem wśród studentów.

Wszystkie opracowania – dziewięć case studies – wraz z refleksją ekspertów i praktyków dotyczącą orzekania o najsurowszej karze, diagnozie zabójców i dożywotnim więzieniu, zostaną opublikowane w książce wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego w 2020 roku.

  1. Dominika Czarnecka – Piotr K.
  2. Iga Hołubowicz – Paweł C.
  3. Olga Jasionek – Marcin J.
  4. Nella Marczewski – Robert P.
  5. Przybysz Weronika – Janusz P.
  6. Sobotowska Zofia – Tomasz Z.
Udostępnij w mediach społecznościowych