„Dożywocie i co dalej. Człowiek pozbawiony nadziei może stracić wszelkie hamulce”

Serdecznie polecamy Państwa uwadze wywiad Ludmiły Anannikovej z Marią Ejchart-Dubois, prawniczką i badaczką kobiet skazanych na dożywotnie pozbawienie wolności.

„Dlaczego ta nadzieja jest tak ważna?
– Bo człowiek jej pozbawiony nie ma żadnej motywacji do zmiany na lepsze, a co więcej, może stracić hamulce i zacząć popełniać przestępstwa w więzieniu, bo nic gorszego już go nie spotka.
Zresztą prawo do nadziei to prawo człowieka. Tak na początku lat 2000. zdecydował Europejski Trybunał w Strasburgu. Uznał, że bezwzględne dożywotnie więzienie, pozbawiające skazanego nadziei na wyjście, narusza prawa zawarte w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
Trzeba pamiętać, że skazani na dożywocie nadal są częścią społeczeństwa. My, będąc po tej stronie murów, musimy o nich pamiętać. Nasze podatki idą na ich utrzymanie. Nieliczni w końcu zapewne wyjdą. Powinno nam zależeć na tym, żeby wyszli lepsi.”
Wywiad „Dożywocie i co dalej. Człowiek pozbawiony nadziei może stracić wszelkie hamulce” ukazał się w najnowszym Dużym Formacie (25 kwietnia 2022). Zachęcamy do lektury!
Udostępnij w mediach społecznościowych