Referat „Rodziny więźniów skazanych na dożywotnie więzienie” na konferencji w Munster

W dniach 21-24 września 2016 roku w Münster (Niemcy) odbyła się 16. konferencja Europejskiego Towarzystwa Kryminologicznego Eurocrim pod tytułem „Przestępczość i jej zapobieganie. Struktura, rozwój, uczestnicy.” Współorganizatorem Konferencji był Wydział Kryminologii Uniwersytetu w Münster.

awp

Münster to nie tylko miasto akademickie, ale także jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast w Westfalii. Zwane jest miastem rowerowym –  szacuje się, że w mieście jest około 500 000 rowerów. Drogi rowerowe tworzą sieć o długości 275 km. Istotnie wszędzie jest pełno rowerów i rowerzystów.

awp1

Tematyka konferencji obejmowała zagadnienia związane z  więziennictwem, działaniami policji oraz przestępczością w makro-, mezo- i mikro- ujęciu badań kryminologicznych.

awp2

Jednym z zagadnień omawianych na konferencji był również kryzys migracyjny w Europie. Uczestnicy konferencji przedstawiali jego konsekwencje dla kryminologii i polityki kryminalnej.

awp3

Organizatorzy konferencji podkreślili, że charakterystyczne dla konferencji Europejskiego Towarzystwa Kryminologicznego jest to, że ciągłe prace 23 grup roboczych ESC stanowią trzon każdego programu konferencji i prawie wszyscy uczestnicy są aktywnymi uczestnikami.

Nasz zespół reprezentowała dr Aneta Wilkowska-Płóciennik, która w ramach panelu organizowanego przez Grupę Roboczą do Spraw Zabójstw pod przewodnictwem prof. Marieke Liem z Uniwersytetu w Leiden, przedstawiła referat dotyczący wyników naszych badań na temat rodzin pochodzenia sprawców skazanych na karę dożywotniego pozbawienia wolności pt A Family origin of a killer  – a source of demoralization or support?”. Autorami tych badań jest prof. Andrzej Rzepliński, ppłk Magdalena Brodzińska-Patalas oraz dr. Wyniki tych badań zostaną opublikowane w publikacji zbiorowej kończącej grant.

Podczas konferencji można było posłuchać ciekawych wykładów oraz uczestniczyć w licznych panelach dyskusyjnych. Ponadto, jak co roku, została wręczona nagroda dla naukowca, która wyróżnia się zasługami dla europejskiej kryminologii. W tym roku nagrodę tę otrzymał prof. Jan van Dijk z Holandii.

awp4

Jednym z ważniejszych wydarzeń o charakterze organizacyjnym były wybory do zarządu Europejskiego Towarzystwa Kryminologicznego – nowym prezesem został profesor  Gorazd Mesko z Uniwersytetu w Maribor (Slovenia).

Konferencje Eurocrim cieszą się ogromna popularnością wśród karnistów i kryminologów nie tylko z całej Europy, ale także z całego świata. W tym roku konferencja liczyła 1050 uczestników. Nie sposób wyliczyć wszystkich zagadnień i tematów poruszonych na konferencji. Wszelkie informacje dostępne są pod adresem:   http://www.eurocrim2016.com/

Następna konferencja odbędzie się  w Cardiff (Walia) w dniach 13-16 września 2017 roku. Mamy nadzieję, ze i na niej nie zabraknie naszych badaczy.

Opracowała dr Aneta Wilkowska-Płóciennik

Udostępnij w mediach społecznościowych