Właśnie ukazała się książka „Druga szansa. Warsztaty dla więźniów długoterminowych” – efekt ponad dwuletniej pracy zespołu prowadzącego zajęcia dla skazanych odbywających kary dożywotniego pozbawienia wolności i 25 lat pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym nr 1 w Strzelcach Opolskich, Zakładzie Karnym nr 2 w Strzelcach Opolskich, Areszcie Śledczym w Warszawie-Mokotowie oraz Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim.
Podręcznik jest dedykowany wszystkim, którzy zechcą prowadzić warsztaty i pracować z więźniami długoterminowymi: wychowawcom i psychologom Służby Więziennej, wolontariuszom, studentom, członkom organizacji pozarządowych.
Tematy i treści zawarte w podręczniku są odpowiedzią na potrzeby człowieka związane z jego byciem w świecie, osobistym i społecznym dojrzewaniem i rozwojem. Daje wiedzę o społeczeństwie i naszej istocie społecznej, autorytetach i wartościach takich, jak sprawiedliwość, prawda, odwaga, cierpienie, wolność i honor; wiedzę o demokracji i prawach człowieka, socjalizacja i resocjalizacji. Umożliwia naukę i wzmocnienie umiejętności społecznych, jak komunikacja, wyrażanie i kontrola emocji, zwłaszcza agresji, obiektywizowania swojego postepowania i przewidywania jego skutków.
Z uwagi na uniwersalne treści podręcznik może być wykorzystywany w pracy z młodzieżą, studentami, grupami zaniedbanymi społecznie lub wykluczonymi (innymi niż więźniowie).
Podręcznik został podzielony na dwie części. W pierwszej znajdują się przygotowane przez zespół scenariusze zajęć, w drugiej – „zeszyty ćwiczeń” do pracy indywidualnej dla skazanych (lub innych grup uczestników). „Zeszytach ćwiczeń” służą utrwalenia i praktykowania zdobytej podczas warsztatów wiedzy. Zawierają one część teoretyczną oraz część z ćwiczeniami do rozwiązania.
Całość podręcznika oraz załączniki (potrzebne do prowadzenia warsztatów i konkretnych ćwiczeń) zamieszczamy w zakładce „Podręcznik„
Publikacja finansowana przez Fundusz Innowacji Dydaktycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
oprac. dr Maria Niełaczna